Gurbet

Karanlık Oda Kitapları - 2018

Suriye'de çatışmalı ortamın tüm ülkeye yayıldığı 2011 yılından bu yana üç buçuk milyonu aşkın Suriyeli'nin Türkiye'ye kaçtığı ve mülteci durumuna düştüğü tahmin ediliyor.

 

Sınırdan geçtikten sonra akrabalarının ya da sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla hayatta kalmaya çalışan suriyelilerin birçoğu savaştan sonra ülkesine dönmek istiyor. Öte yandan Türkiye’ye sığınan milyonlarca savaş mağduru Suriyeli aile bir şekilde yaşamına devam ediyor. Bebekler doğuyor, çocuklar büyüyor ve elbette geçim derdi kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik gurbette olmanın tüm zorlukları bu yüklere ekleniyor.

 

Bir şekilde uzaktan tanıklık ettiğimiz savaş tüm vehameti ile devam ederken, Suriyeli mülteciler topluma adapte olmaya ve hayatta kalmaya çalışıyor. Tarihsel ve kültürel olarak ortak bir geçmişe sahip olsak da bu yeni sosyal katmanın kozmopolit Türkiye coğrafyasına etkilerini elbette zamanla gözlemleyebileceğiz. Yaptığımız bu çalışma maalesef fotoğrafladığımız insanların hayatlarına doğrudan pozitif bir etkide bulunur mu bilmiyoruz. Ancak zamana tanıklık eden fotoğrafçılar olarak, taşıdığımız sorumluluk gereği yaşananları görmezden gelemezdik. 

 

Fotoğrafların mültecilerin hayatına yakından bakmanıza, yaşadıkları zorlukları anlamanıza ve onlarla empati kurmanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Fotoğrafçı Tuncay Dersinlioğlu'nun kişisel web sitesidir. Sitede bulunan tüm fotoğraf ve yazıların her hakkı saklıdır.